Kuinka Kanadan talvesta selvitään?

Tämä postaus on ehkä hieman ennenaikainen, sillä kovin korkeisiin pakkaslukemiin ei täällä olla vielä päästy. Tähän saakka olen siis pärjännyt hyvin perustalvivarustuksella. Koti kuitenkin vaati hieman lisäpanostusta, sillä meidän asunnossa on hyvin vanhat ikkunat, joista vetää aika lailla. Millä tilanne siis korjattaisiin? Vaihdetaan ikkunat? Laitetaan paremmat eristykset, tai siis, laitetaan ylipäätään eristykset? Eih, ratkaisuna on: ikkunoiden kalvottaminen 😀 Ikkunoihin siis viritetään kaksipuoleisen teipin avulla lämmöstä kutistuva muovikelmu, joka sitten kiristetään hiustenkuivaajan avulla. Kätevää, ja niin kertaluontoista 😀 Homma siis eteni tähän malliin:

1. Ensin piperretään kaksipuoleista teippiä ikkunan puitteisiin (näkyy ikkunan alalaidassa).
1. Ensin piperretään kaksipuoleista teippiä ikkunan puitteisiin (näkyy ikkunan alalaidassa).
2. Kiinitetään muovikalvo parhaan mukaan, samalla kun ikkunan alla olevasta patterista tuleva lämmin ilma nostaa muovia.
2. Kiinitetään muovikalvo parhaan mukaan, samalla kun ikkunan alla olevasta patterista tuleva lämmin ilma puhaltaa muovia minne sattuu.
3. Kikkaillaan sopiva jatkojohto + muuntaja kombo jolla saadaan hiustenkuivaaja riittävän lähelle ikkunaa.
3. Kikkaillaan sopiva jatkojohto + muuntaja kombo jolla saadaan hiustenkuivaaja riittävän lähelle ikkunaa.
4. Öyhyytetään hiustenkuivaajalla lämmintä ilmaa ja ihastellaan kun rypyt katoaa muovista.
4. Öyhyytetään hiustenkuivaajalla lämmintä ilmaa ja ihastellaan kun rypyt katoaa muovista.
5. Ja voilà! Ikkuna ennen…
ja jälkeen muovin kiristyksen.

Yllättävän hyvin nuo muovit ovat toimineet, asunto on pysynyt huomattavasti lämpimämpänä. Ihan toimiva, vaikkakin tilapäinen ratkaisu. En tiedä mistä se johtuu, että täällä ikkunoiden tiivistys ei ilmeisestikään ole ollut kovin tärkeässä roolissa. Oletin asuntojen järkevän lämmittämisen olevan täälläkin hallussa, mutta totuus on näköjään toinen. Sähkölaskut eivät ole tainneet ihmisiä suuremmin kiinnostaa? Olisikohan sähkö aikoinaan sitten ollut niin halpaa täällä? Sillä sähköllä suurin osa asunnoista lämmitetään, ainakin näin kaupungissa. Ihmisillä, tässä yhteydessä siis kanadalaisilla, on ilmeisesti muutoinkin tapana pukata lisää lämpöä asuntoon talven koittaessa. Olen kuullut kerrottavan, että talvella huoneistot saatetaan lämmittää 25 asteeseen ja kesällä sitten laitetaan ilmastointia, että saadaan pidettyä lämpö alle 20:ssä. Joka tapauksessa sähköä siis saadaan kulumaan 😀

Toinen kikka selvitä Montrealin talvesta on hyvät kengät. Kaikenlaisen talvella säikyttelyn tuloksena päätin minäkin hankkia kunnolliset talvikengät. Tosin ihan mitä tahansa kenkiä täkäläistä talvea varten ei kannata ostaa, sillä täällä on: a. todella paljon loskaa ja b. siihen loskaan on sekoitettu hirveät määrät suolaa. Eli jos hankit uudet ihanat nahkakengät, ne menevät suolan takia pilalle alta aikayksikön. Sitä suolaa ladataan kaduille niin paljon, että metroasemien ja metrojen lattiat alkavat vaikuttaa vaaleammilta kuin tavallisesti, lumen+suolan sulaessa ihmisten kengistä.

Joten hetken (siis muutaman kuukauden) asiaa tuumittuani marssin kauppaan ja ostin Sorellit. Ovat lämpimät ja kengän alaosa on muovia, joka kestää suolan ja loskan nahkakenkiä paremmin. Ja hei, kanadalainen laatumerkki, tokihan sellaiset pitää täältä ostaa! Olivat vielä puoleen hintaan ja kun maksoin suomalaisella pankkikortilla, eli euroilla, niin hintaahan ei jäänyt juuri mitään. Hyvästä ostoksesta itseäni onnitellen suuntasin kotiin. Olin tyytyväinen, että ostin kerrankin luotettavalta merkiltä laatukengät.

Uuden uudet talvikengät.
Uuden uudet talvikengät.

Kotona sitten tutkailin kenkiä hieman tarkemmin. Tyytyväinen myhäilyni loppui lyhyeen, kun bongasin kenkien sisältä tekstin: Made in Myanmar (Burma). Kuva vastuullisesta laatumerkistä romuttui saman tien. En ole tarkemmin tutkinut kuinka millaista toimintaa Sorellin Myanmarin tehtaalla harjoitetaan, mutta jotenkaan en jaksa uskoa, että paikallisten standardien mukaiset työolot vastaavat ruusuisia kuvitelmiani. Mitä tästä opimme? Markkinointi ja todellisuus ovat eri asioita, asioihin kannattaa tutustua edes vähän ennen kuin lappaa euroja tiskiin. Jos siis tällaiset asiat kiinnostavat.

Mutta jatkettakoon talvesta selviytymisen teemaa kolmannella vinkillä: Suuntaa David’s teahin, osta iso teemuki ja jotain ihanaa teetä mukin täytteeksi. David’s tea on suosittu paikallinen teeketju. Ja ei, tämän ketjun kohdalla en edes yrittänyt uskotella itselleni toiminnan olevan vastuullista. Itse päädyin jumbomukiin jonka sisällä on teesiivilä ja talven teemamakuihin. Sinänsä ei mikään yllättävä valinta, sillä olen aina ollut heikkona jouluisiin makuihin.

Iso kupillinen teetä lämmittää mukavasti ja näissä kolmessa teessä on makuakin! Vaikka nämäkin kyllä häviävät Teapigseille, en ole vielä törmännyt muihin yhtä hyvän makuisiin teesekoituksiin kuin mitä Teapigseiltä löytyy.

Muutoin täälä sitten odotellaan niitä pakkasia ja opiskellaan ranskaa. Kääk.

A plus tard!

-T

 

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s